16 mai 2025, s-au împlinesc 45 de ani de când marele scriitor român Marin Preda a plecat dintre noi. Deși nu s-a născut pe meleagurile noastre, ne-am gândit să vă spunem câteva lucruri și despre el, considerat poate cel mai important romancier român din perioada postbelică.

Puțină lume mai știe azi că el a terminat cu mare greutate școala primară și gimnazială din cauza lipsurilor materiale dar și lipsa de înțelegere a tatălui său. Iar apoi, când s-a prezentat inițial să se înscrie la Școala Normală a fost respins din cauza miopiei. În anii ’40 a luat parte la ședințele cenaclului literar „Sburătorul” condus de criticul literar Eugen Lovinescu, unchiul scriitorului hușean Anton Holban, care este considerat azi precursorul lui Marin Preda In literatura română.
La un moment dat, aflat la Paris în vizită, pe timpul regimului instalat de sovietici în România postbelică, Marin Preda este găzduit de vasluianul Leonid Mămăligă, unul dintre cei mai activi membri ai exilului românesc din Franța și care a publicat cărți, unele împreună cu Mircea Eliade și care a găzduit un cenaclu literar chiar în casa lui din Paris. Marin Preda avea să spună mai târziu că… „Ăsta-i salvatorul românilor, aici, la Paris”. La final să vă mai spunem ca în ultimii cinci ani din viața sa, Marin Preda a fost mentorul și prietenul scriitorului bârlădean Cezar Ivănescu, îi aveți pe amândoi în această imagine.
Via Te salut Vaslui




