George Enescu a fost omul descris de v Yehudi Menuhin cel căruia i-a fost profesor drept..
„Absolutul după care îi judec pe toți ceilalți… cea mai extraordinară fiinţă umană, cel mai mare muzician și cea mai formativă influență pe care am experimentat-o vreodată”.

Astăzi, Enescu este amintit ca unul dintre cei mai mari violoniști ai secolului XX ,ca profesor și mentor al lui Menuhin; a fost, de asemenea, un pianist şi dirijor formidabil.
De-a lungul vieții sale extraordinare, a cântat în ritmul lui Brahms, a studiat cu Fauré și Massenet și i-a cunoscut pe Bartók, Strauss, Ravel, Debussy şi Şostakovici.
Pablo Casals, pe care l-a acompaniat la pian, l-a numit „cel mai mare fenomen muzical de la Mozart încoace”.
În ultimele luni ale vieții sale,când cei doi trăiau într-o sărăcie relativă într-un apartament sordid cu două camere din Paris,iar ea a început să-i vândă manuscrisele și în cele din urmă, chiar şi vioara lui Guarnerius. Menuhin și soția sa, Diana, l-au vizitat acolo şi au stat cu el într-o cameră suficient de mare pentru patul său și un pian cu coadă.
Descriind scena, Diana a scris mai târziu: „Yehudi i-a vorbit despre muzică, iar la un moment dat Enescu s-a întors spre pian şi şi-a plimbat mâinile trist răsucite peste el ca și cum ar fi fost o extensie a propriei sale ființe… Am observat cravata zdrenţuită, jacheta ponosită, fața de ceară cu oasele ei curate şi frumoase și ochii senini…” Este o imagine profund emoționantă a unui om complet devotat muzicii, a cărui viață s-a sfârşit tragic. Muzica lui merită o soartă mai bună.”
Recunoștință pentru întreaga creație muzicală!
Muzica lui va rămâne în patrimoniul muzicii românești și internaționale!
Sursa rezumatului theguardian.com
Foto Pinterest



