close
Tradiții

Ziua Cetății dacice Piatra Roșie 2019

Nu știu când, în vechime, s-a auzit pentru ultima dată chemare îndelung-răsunătoare din acest loc magic. Nu stiu nici cum arătau instrumentele acelor vremuri. Marturisesc doar emoția simțită lângă lespezile cetătii dacice „Piatra Rosie”, în vara anului 2018. Poate că „tăcerea” asta a durat câteva secole, ori poate două milenii…Și poate că de undeva, de sus, sufletele strămoșilor au zâmbit dulce-amar. Mulțumesc tuturor celor care (cu bună știință sau întâmplător) mi-au arătat calea către modesta mea înțelegere și învățare!

Fundația Dacica vă așteaptă cu drag la Ziua Cetății dacice Piatra Roșie-2019 https://www.facebook.com/events/356872368427644/

Apoi, de vreți de deslușiți taina sunatului din tulnic și să o duceti mai departe către urmași, vă așteptăm la Școala de vară de Tulnice https://www.facebook.com/events/448962342615520/ si la experimentele JzSpot

Mulțumesc prietenului Mihai Melinescu pentru temerara filmare! Sub pintenul de piatră pe care eram, se cască o prăpastie de câteva sute de metri.

Nu știu când, în vechime, s-a auzit pentru ultima dată chemare îndelung-răsunătoare din acest loc magic. Nu stiu nici cum arătau instrumentele acelor vremuri. Marturisesc doar emoția simțită lângă lespezile cetătii dacice "Piatra Rosie", în vara anului 2018. Poate că "tăcerea" asta a durat câteva secole, ori poate două milenii…Și poate că de undeva, de sus, sufletele strămoșilor au zâmbit dulce-amar. Mulțumesc tuturor celor care (cu bună știință sau întâmplător) mi-au arătat calea către modesta mea înțelegere și învățare!Fundația Dacica vă așteaptă cu drag la Ziua Cetății dacice Piatra Roșie-2019 https://www.facebook.com/events/356872368427644/Apoi, de vreți de deslușiți taina sunatului din tulnic și să o duceti mai departe către urmași, vă așteptăm la Școala de vară de Tulnice https://www.facebook.com/events/448962342615520/ si la experimentele JzSpotMulțumesc prietenului Mihai Melinescu pentru temerara filmare! Sub pintenul de piatră pe care eram, se cască o prăpastie de câteva sute de metri.

Publicată de Catalin Tzetze Radulescu pe Joi, 15 august 2019

(CentrudePresa)

Leave a Response

Politică comentarii: Site-ul acesta a fost creat pentru a susține și a încuraja dezbaterea și schimbul de opinii și argumente. Încurajăm și apreciem opinii contrare celor exprimate în articolele publicate pe acest site, însă atâta timp cât afirmațiile se fac pe un ton respectuos, mai ales când sunt adresate autorului sau unui alt comentator.